O mnie

Witaj na moim blogu!

Skoro tu trafiłeś, to zapewne szukasz wiedzy o książkach i ich barwnej historii, o tym jak powstają czy też wiedzy praktycznej, która pozwoli na lepsze z nich korzystanie.

Zapewne znalazłeś wcześniej wiele informacji i opracowań, które były szczątkowe, nie były w żaden sposób potwierdzone lub też były napisane trudnym do zrozumienia językiem naukowym.

Możesz już zakończyć swe poszukiwania – u mnie znajdziesz wiedzę, która pochodzi ze źródeł naukowych, uznanych podręczników, literatury fachowej czy też od ludzi zajmujących się na co dzień książkami czy bibliotekarstwem, ale jest podana w przystępny i często praktyczny sposób. Zależy mi na tym, abyś czytał moje wpisy z przyjemnością – dlatego też blog ma charakter popularnonaukowy i gawędziarski, a nie akademicki.

Choć nie jestem z zawodu introligatorem czy bibliotekarzem, to uważam książki za coś o wiele większego, niż tylko przyjemny i czasem pouczający sposób na spędzenie czasu. Książki i przekazywana przez nie wiedza oraz nauki są kluczem do lepszego życia – moim obowiązkiem jest więc podzielić się tym odkryciem z Tobą.

I choć najważniejsza jest treść, to uważam, że piękno i jakość powinny iść z nią w parze – dlatego znajdziesz tu wiele informacji na temat moich pasji: pięknych opraw, introligatorstwa czy zabytków książkowych i ich zbieraniu. Dzięki tej pasji poznałem mnóstwo ciekawych i nietuzinkowych ludzi, odwiedziłem miejsca, do których inaczej bym nie trafił, widziałem rzeczy, które nie każdy może zobaczyć: rękopisy Jana III Sobieskiego i Adama Mickiewicza, sale bibliotek zamknięte dla publiczności, stare, pisane odręcznie księgi z zaklęciami przywołującymi demony, które cudem uniknęły spalenia na stosie lub takie, które uratowały się z Titanica. Otwierałem też książki, których przez ponad 150 lat nikt nie otworzył – i to nie dlatego, że były tak nudne.

Lekturę bloga proponuję zacząć od tekstu o tym, w jaki sposób zbierać książki.

 

Miłego czytania!
Jan