Warsztaty introligatorskie

Zapisz się na warsztaty introligatorskie!

Zawsze chciałeś wiedzieć, jak wygląda praca introligatora? Poznać tradycyjne narzędzia, materiały i techniki przedwojennej sztuki introligatorskiej? Zobaczyć jak się robi książki i wykonać ją samemu?

Lepiej trafić nie mogłeś. Od kilku już lat prowadzę warsztaty z podstaw introligatorstwa. Cieszą się one niezmiennie dużym zainteresowaniem. Prowadzę je we współpracy z Krakowską Szkołą Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych, która prowadzi także wiele innych warsztatów, m.in. z kaligrafii czy iluminatorstwa.

Na blogu dostępny jest wyczerpujący artykuł na temat tego, co dokładnie dzieje się na warsztatach i czego można się na nich nauczyć. Możesz go przeczytać tutaj.


Warsztaty introligatorskie

Są trzy rodzaje warsztatów.

Warsztaty podstawowe
Idealne dla tych, którzy nigdy nie mieli do czynienia z wykonywaniem książek. Poznajemy na nich tradycyjne techniki sztuki introligatorskiej, narzędzia i materiały. Następnie przy ich użyciu tworzymy notes w twardej oprawie z płótna.

sztuczny odstęp

Kliknij na zdjęcie aby je powiększyć

Notesy z szyciem japońskim i koptyjskim
Na tych warsztatach wykonujemy notesy według dawnej techniki stosowanej na terenie Dalekiego Wschodu, które są proste w wykonaniu, a zarazem bardzo efektowne. Technika ich wykonania stosowana jest od wieków, jednak przy użyciu współczesnych materiałów i mnogości kolorów nabierają zupełnie nowego wyglądu. Świetnie nadają się na prezenty, dlatego zapraszamy na nie w okresie przedświątecznym.

sztuczny odstęp

Kliknij na zdjęcie aby je powiększyć

hgfh

Warsztaty zaawansowane
Dla tych, którzy byli już na warsztatach podstawowych lub mają ponadprzeciętne zdolności manualne. Tworzymy na nich notes w oprawie półskórzanej z wyszywaną ręcznie kapitałką.

Kliknij na zdjęcie aby je powiększyć

sztuczny odstę

Warsztaty odbywają się w kameralnych grupach 6-10 osób. W czasie zajęć można zakupić narzędzia introligatorskie –
kostkę introligatorską (20 zł) oraz używaną prasę lub szywnicę (150 zł za sztukę).

Najbliższe terminy

Warszawa

22 lutego – poziom podstawowy

21 marca – poziom podstawowy

18 kwietnia – notesy z szyciem koptyjskim

23 maja – notesy z szyciem koptyjskim

 

Koszt warsztatów

Koszt warsztatów to 250 zł/os.

Jak się zapisać?

Bardzo prosto: wyślij swoje dane (imię i nazwisko, numer telefonu oraz napisz termin, który Cię interesuje) adres e-mailowy warszawa@kaligraf.eu .

Po zapisie otrzymasz informację zwrotną z numerem konta do wpłaty i miejscem warsztatów.

Czy trzeba przynieść swoje materiały?
Nie, zapewniamy wszystko, co jest potrzebne.

Czy trzeba mieć doświadczenie lub talent?
Nie. Na warsztatach (poza zaawansowanymi) uczymy się podstawowych technik, które potrafi wykonać każdy (naprawdę każdy). Zajęcia mają na celu pokazanie, jak zbudowana jest książka i jak wygląda praca rzemieślnika, który ją tworzy – nie robimy żadnego konkursu na najpiękniejszy notes.

Co da mi udział w warsztatach?
Będziesz umiał/a zrobić notes, który może być dla Ciebie dziennikiem, notatnikiem lub pamiętnikiem. Albo prezentem dla bliskiej osoby. Znając konstrukcję książki i techniki jej oprawy będziesz też wiedział/a, jak naprawić uszkodzone książki z domowego księgozbioru. A jeśli zajmujesz się innym rękodziełem, to zdobędziesz nowe umiejętności i techniki.

A to wszystko w gronie innych pasjonatów, z którymi możesz się tak po prostu spotkać i porozmawiać o książkach.

Warsztaty introligatorskie